Prvi dan trgovanja s plemenitimi kovinami v Sloveniji v letu 2009
Bockner je specialist na področju plemenitih kovin, gospodarski novinar in profesor na dveh elitnih švicarskih univerzah. V knjigi je med drugim zapisal: »Osnova celotnega finančnega sistema je zaupanje v papirnati denar. Če se le-ta poruši, pride do kolapsa. Likvidnost ameriških, japonskih, britanskih bank je samo 1 – 2 odstotna. To dejansko pomeni, da ko na banki želiš svoj denar, ga ne moreš dvigniti«. Zanimivo je tudi njegovo mnenje o delnicah: »To so, brez izjeme, obljube, in obljube so bile vedno v krajšem ali daljšem razdobju prelomljene. Vse je vprašanje časa.«
Martin Feldstein, priznan ekonomist in vodja National Bureau of Economic Research v ZDA, svojo zaskrbljenost izraža v dejstvu, da politiki ignorirajo prihajajočo inflacijo. V nadaljevanju močno upa, da bo ameriško gospodarstvo doseglo najnižjo točko rasti v začetku leta 2010.
Preden napišem kakršenkoli članek o zlatu, za mnenje vprašam tudi kakšnega od tako imenovanih svetovno priznanih ekonomistov. Kljub vsemu pa se mi poraja vprašanje, komu je v interesu takšno finančno stanje, kdo je pripeljal do te krize in kaj pomeni beseda »priznani« ekonomist? Dejstvo je, da so v vsaki državi v reševanje financ vključeni najvidnejši ekonomisti, nekateri bolj priznani drugi manj, nekateri politično usmerjeni drugi .. Kakorkoli že, pomembno je, da je Slovenija zaščitila naše bančne vloge na bankah, zato ni razloga za večjo bojazen, kar se vlog tiče. Vendar je kljub temu naložba v zlato na dolgi rok prav gotovo ena od redkih naložb, ki jo zadnja leta priporočamo. Kot pravi v svoji knjigi Bockner: »Pri naložbi v zlato ni potrebno zgubljati časa in vsak dan spremljati borzo. Zlato je hranilec vrednosti, vendar za svojo naložbo kupujte likvidno zlato in si s tem zagotovite varno pokojnino, o kateri mogoče še ne razmišljate.«
Za zaključek naj napišem, da Alan Greenspan v knjigi Capitalism iz leta 1967 zagovarja zlati standard. Ali to pomeni, da ga ZDA kot podlago za svojo valuto nameravajo ponovno uvesti?! Nisem namreč zasledila, da bi svojemu zapisu omenjene trditve oporekal. V nadaljevanju celo piše, naj navedem kar v angleškem jeziku: »In the absence of the gold standard, there is no way to protect savings from confiscation through inflation. There is no safe store of value.«
Želim umirjeno in prijetno leto 2009!
Irena MORO