Dan odprtih vrat Cankarjevega doma / gost Boris Pahor
Vljudno vabljeni v četrtek, 14. septembra, od 10. ure naprej na Dan odprtih vrat Cankarjevega doma, ki ga sponzorira družba Moro.
Vsi dogodki so brezplačni.
Ob 10. uri: Otroška kreativna delavnica izdelovanja origamija, Park pri CD
Ob 11. uri: Predstavitev sezone 2017/18 – kulturno-umetniški vodje CD, Velika sprejemna dvorana
Ob 12. uri: Ogled zaodrja (zbor pri Vhodu št. 1)
Od 13. do 15. ure: Več ogledov CD in predstavitev orgel v Gallusovi dvorani (zbor pri Vhodu št. 1)
Ob 16. uri: Ogled panjev na strehi CD in vrta medovitih rastlin v Parku Sveta Evrope (zbor pri Vhodu št. 1)
Ob 17. uri: Otroška kreativna delavnica izdelovanja pahljač, Park pri CD
Ob 18. uri: Glasbeno-gledališka predstava Tesla v izvedbi Janeza Dovča, Štihova dvorana
Ob 19. uri: Projekcija filma s pogovorom: Boris Pahor, portret svobodnega človeka, Linhartova dvorana
Vir: cd-cc.si
Boris Pahor: portret svobodnega človeka (Boris Pahor: Portrait d’un homme libre)
Režija: Fabienne Issartel
Francija, 2016, 98 min.
Francoska avtorica Fabienne Issartel je ta filmski, izčrpen in dramaturško strnjeni življenjepis Borisa Pahorja snemala dolgih osem let. V njem je tržaškega Slovenca, ki je preživel obe svetovni vojni, požig slovenskega doma v Trstu in še kaj, spremljala po vsej Evropi. Danes 104-letnemu Pahorju podeljujejo priznanja, govori v evropskem parlamentu, se srečuje s svetovno znanimi pisatelji (Hessel, Kertész …) ter z njimi debatira in neutrudno pripoveduje o svojem življenju in političnem udejstvovanju od tridesetih let 20. stoletja naprej, o svobodi oziroma bojevanju za svobodo, »ki je v 21. stoletju z migranti v Sredozemlju postalo bitka za denar, a še vedno bitka za svobodo«. Pahor je zgovoren in kritičen pričevalec slovenstva v Trstu in zamejstvu; govori o požigu slovenskega kulturnega doma leta 1920, nasilni mobilizaciji v italijansko vojsko, begu in pridružitvi Osvobodilni fronti, hiranju v nemških in francoskih koncentracijskih taboriščih, prijateljevanju s Kocbekom ter »večno« polemičnem odnosu z Italijo in Italijani.
»Fabienne Issartel je ujela prav tisto obdobje Pahorjevega življenja, v katerem se je začela njegova transformacija iz lokalno znanega in branega pisatelja v nekakšnega evropskega glasnika strpnosti, večkulturnosti, slovenstva, svetosti življenja ipd. Seznam plemenitih ciljev je dolg in ga lahko poljubno širimo, morda bi nanj uvrstili tudi izraz ‘ambasador dolgoživosti’«. (Agata Tomažič)
Projekcije se bosta udeležila Boris Pahor in režiserka Fabienne Issartel!
Več TUKAJ