Levo – akcijska ponudba
Kovanec je posvečen nadangelu Gabrijelu, prinašalcu dobrih novic. Cena: 100 €
Kovanec je posvečen nadangelu Gabrijelu, prinašalcu dobrih novic. Cena: 100 €
Vir: LBMA.org.uk
Cena zlata je v avgustu presegla 2.500 dolarjev za trojsko unčo in dosega nove rekordne vrednosti. Od sredine februarja letos pa do danes je cena zlata zrasla za približno 25 odstotkov. Padec vrednosti na delniških trgih in trgu obrestnih mer je pripomogel k zvišanju cene zlata, hkrati pa povzročil korekcijo cene srebra zaradi pritiska na industrijski sektor. Trenutna rast cene zlata je posledica tudi negotovosti zaradi upočasnitve gospodarske rasti ZDA in padca vrednosti indeksa ameriškega dolarja. Posamezniki in institucije, naklonjeni varnim in hkrati donosnim naložbam, izberejo naložbo v zlato zaradi večtisočletne vloge, ki jo ima kot varno zatočišče. Povpraševanje po zlatu raste po celem svetu, posebej v obdobjih, ko politična in ekonomska negotovost naraste. Rast povpraševanja po zlatu ugodno vpliva na ceno zlata.
Gibanje cene zlata v USD za trojsko unčo od leta 2000 dalje (LBMA popoldanski fiksing)
Avtorici finančnega poročila The Aden Forecast opažata veliko podobnosti med preteklimi in trenutnim bikovskim trendom na trgu zlata. Ta trend doseže vrh na približno deset in pol oziroma enajst let. Trenutni bikovski trend se je začel leta 2015, kar pomeni, da lahko doseže svoj vrh leta 2026, morda tudi leta 2027. Gledano na bolj kratek rok, se cena zlata zadnjih šest mesecev nahaja v kratkoročni fazi rasti, t.i. rast »C«. V drugi polovici julija, ko je cena zlata nekoliko padla, so se pojavile špekulacije o zaključku te kratkoročne faze, ki bi ji sledila kratkotrajna korekcija, vendar se je izkazalo drugače. Cena zlata še naprej raste v kratkoročni fazi rasti »C«, ki je običajno najbolj donosna in dolgotrajna faza rasti znotraj dolgoročnega bikovskega trenda.
Ta faza lahko traja vse od dveh mesecev pa do dveh let in pol, trenutno pa traja šest mesecev, v tem času je dosegla 25-odstotno rast. V povprečju cena zlata v tej fazi doseže rast v višini 31 odstotkov, je pa v preteklosti dosegla tudi rast v višini 54 odstotkov. Glede na to, da »C« faza še traja, ima cena zlata še veliko potenciala za rast v prihodnjih mesecih. V kolikor bi cena v tej fazi dosegla povprečno rast v višini 31 odstotkov bi presegla 2.600 dolarjev za trojsko unčo, če pa bi dosegla 54-odstotno rast (kot že v preteklosti), bi vrednost zlata dosegla skoraj 3.000 dolarjev za trojsko unčo. Gre za informativen prikaz, kakšne vrednosti bi cena zlata dosegla, če bi se gibala kot v preteklosti, kar pa seveda ni nujno, ni pa tudi izključeno.
Spodnja tehnična meja se trenutno nahaja pri 2.300 dolarjih za trojsko unčo in dokler cena zlata ne pade in se obdrži pod tem nivojem, ne moremo še pričakovati zaključka faze rasti »C« in začetka kratkoročne faze korekcije. Glede na trenutno stabilen in rastoč trg zlata, zaenkrat ni pričakovati strmih padcev tudi ko nastopi prej omenjena korekcija. Glede na obetavne temeljne in tehnične kazalnike, ki kažejo na zelo ugodno gibanje cene zlata v prihodnje, avtorici prej omenjenega poročila trdita, da vsekakor ni prepozno za nakup zlata. Ob morebitnih korekcijah je ta nakup lahko nekoliko bolj ugoden, vendar dolgoročno gledano je naložba v zlato optimalna v vsakem trenutku.
Cena srebra je v juliju rasla skupaj s ceno zlata, vendar ni uspela preseči mejnih vrednosti iz maja letos. V zadnjem mesecu je na trg srebra negativno vplival šibak industrijski sektor, v veliki meri tudi padec vrednosti bakra, vendar naj bi se cena srebra v prihodnje ponovno okrepila. Povpraševanje po srebru s strani industrije je v rasti, medtem ko je ponudba srebra omejena, kar bo dolgoročno gledano vsekakor pozitivno vplivalo na trg srebra. Trenutno je trg srebra v dolgoročnem trendu rasti, hkrati pa v kratkoročni fazi korekcije. Enkrat, ko cena srebra preseže 32,40 dolarjev za trojsko unčo (tehnična meja dosežena maja letos), lahko pričakujemo, da bo cena srebra dosegla nov zagon rasti. Ker je trg srebra manjši in s tem bolj občutljiv kot trg zlata, v obdobjih rasti dosega višje relativne donose kot cena zlata.
© Moro & Kunst 2024
Naša spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Informacije - piškotki, so shranjeni v vašem brskalniku. Ob obisku naše spletne strani s pomočjo piškotkov npr. ugotovimo kaj vas zanima, kakšen jezik ste izbrali ali pa kaj vse imate v nakupovalni košarici. Piškotki v nobenem primeru ne morejo poškodovati vašega računalnika ali pa nam omogočiti osebno prepoznavo obiskovalcev.
Nujno potrebni piškotki bi naj bili omogočeni ves čas. Brez njih ne moremo zagotavljati pravilnega prikaza in delovanja naše spletne strani.
Če teh piškotkov ne omogočite, boste ob vsakem obisku naše spletne strani soočeni s ponovno izbiro nastavitev piškotkov.
To so običajno piškotki, ki skrbijo za anonimno spremljanja obiskov na naši spletni strani. Na ta način ugotavljamo katere vsebine še posebej zanimajo naše obiskovalce in podobno.
Prosimo omogočite nujno potrebne piškotke, da si bomo lahko zapomnili vašo izbiro nastavitev.
Več podatkov o zasebnosti na naši spletni strani.